Jest on wykonany na życzenie klienta i musi być odpowiednio dobrany do wady, dlatego pierwszym krokiem jest sporządzenie odcisku szczęki pacjenta.
Może on być założony zarówno na górną jak i dolną szczękę, w zależności od tego, która część zgryzu potrzebuje korekcji.Aparaty ortodontyczne zazwyczaj nosi się kilka lat, bo tyle zazwyczaj trwa proces stopniowej zmiany położenia zębów.
Niekoniecznie trzeba mieć wadę zgryzu, żeby nosić aparat, dlatego że pomaga także ułożyć zęby w równej linii, ma więc też na celu poprawę wyglądu.
Pod warstwą szkliwa i cementu znajduje się zębina, stanowiąca zrąb zęba.W porównaniu ze szkliwem jest słabszą tkanką i jej twardość w skali Mohsa wynosi 2, natomiast odporność na zgniatanie wynosi 250-350 MPa.
W ok.
70% składa się z części nieorganicznej w postaci kryształów dihydroksyapatytu (tak jak szkliwo), w ok.
20% z materii organicznej w postaci kolagenu, białek, lipidów, mukopolisacharydów i in. oraz w ok.10% z wody. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowiekaZęby_człowieka Budowa anatomicznaedytuj
W przypadku chorób przyzębia w wyniku recesji dziąseł odsłania się korzeń anatomiczny, a więc korzeń kliniczny może być bardzo skrócony. Próg kanału korzeniowego (limen canalis radicis dentis) jest to wystająca w obrębie kanału korzeniowego, blisko komory, część zębiny (np.na środkowym górnym siekaczu wystaje na ścianie dystalnej i mezalnej).
Może stanowić przeszkodę przy zgłębnikowaniu i oczyszczaniu kanału. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka.