Artykuł o falownikach

ie elektryczne zamieniające prąd stały (direct current, DC), którym jest zasilane, na prąd przemienny (ang. alternating current, AC) o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Jeśli w falowniku zastosuje się modulację szerokości imp

Artykuł o falownikach Jeżeli szukasz przemiennika częstotliwości dla siebie lub Twojej firmy, koniecznie odwiedź tą stronę:

Falowniki - definicja

Falownik (ang. power inverter, przetwornik mocy DC/AC) ? urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały (direct current, DC), którym jest zasilane, na prąd przemienny (ang. alternating current, AC) o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Jeśli w falowniku zastosuje się modulację szerokości impulsów (PWM), to równocześnie ze zmianą częstotliwości można regulować wartość skuteczną napięcia wyjściowego.
Dawniej stosowane były falowniki tyrystorowe. Obecne w sprzedaży współczesne falowniki to złożone urządzenia sterowane zaawansowanymi procesorami sygnałowymi, kontrolujące szereg parametrów zasilanego silnika. Budowane są przy wykorzystaniu tranzystorów IGBT lub rzadziej, w przypadku niższego napięcia zasilania tranzystorów polowych.

W zależności od rodzaju źródła zasilania falownika wyróżnia się:

falowniki napięcia ? zasilane ze źródła napięciowego ? na wejściu falownika jest kondensator, ew. bateria kondensatorów o dużej pojemności,
falowniki prądu ? zasilane ze źródła prądowego ? na wejściu falownika prądu jest dławik.
Podział ze względu na zasilanie przemienników częstotliwości (?falowników?): to są przetwornice częstotliwości tj. AC/AC błędnie w handlu nazywane falownikami. Falownik zasilany jest tylko z obwodu prądu stałego.

przemienniki częstotliwości zasilane 1-fazowo (230 V) z wyjściem 3-fazowym (?3 x 230 V) ? umożliwiają pracę silników indukcyjnych trójfazowych (zwykle do 3 kW) ze znamionowymi parametrami, tam gdzie nie ma zasilania trójfazowego (wymagają jednak zmiany układu połączeń z typowej dla silników małej mocy ?gwiazdy? na ?trójkąt?).
przemienniki częstotliwości zasilane 3-fazowo z wyjściem 3-fazowym (3 x 400 V)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik#Charakterystyka


Prąd stały - Wikipedia

Prąd stały (ang. direct current, DC) ? prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, w odróżnieniu od prądu zmiennego i przemiennego ? (AC, ang. alternating current).

Natężenie prądu nie zależy od rodzaju prądu (AC/DC), lecz od chwilowych warunków w obwodzie elektrycznym.

Zaletą prądu stałego jest to, że w przypadku zasilania takim prądem wartość chwilowa dostarczanej mocy jest stała, co ma duże znaczenie dla wszelkich układów wzmacniania i przetwarzania sygnałów. Większość półprzewodnikowych układów elektronicznych zasilana jest prądem stałym (a przynajmniej napięciem stałym). Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że urządzenia zawierające układy elektroniczne mogą być zasilane bezpośrednio z przenośnych źródeł energii (baterii lub akumulatorów).

Dla urządzeń, które używane są w pobliżu sieciowej energii elektrycznej stosuje się zasilanie prądem stałym wytwarzanym przez zasilacze sieciowe. W zasilaczu sieciowe napięcie przemienne jest najpierw transformowane na odpowiedni poziom napięcia, prostowane (na przykład za pomocą mostka Graetza) oraz filtrowane, tak aby jego ostateczny przebieg był jak najbardziej zbliżony do wartości stałej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_sta%C5%82y


Jedno z zastosowań inwertera

Falownik sam w sobie jest dość prostym urządzeniem, przynajmniej w teorii. Praktyka jest nieco bardziej zagmatwana, ale też da się ją opanować. W tej właśnie praktyce, spotykamy się z zastosowaniem inwertera w tandemie z paroma innymi rzeczami co daje ciekawe efekty.

Łącząc prostownik, który wpinamy do prądu sieciowego (zmiennego), i przemiennik częstotliwości, a do tego dorzucając element sterujący częstotliwością, otrzymujemy urządzenie które jest w stanie sterować częstotliwością prądu i paroma innymi jego wartościami.

Jest to o tyle ważne, że takie urządzenie pozwala nam sterować szybkością, a właściwie ruchem obrotowym, silników elektrycznych do których jest podłączone. Ciekawa sprawa, prawda?



© 2019 http://gadzetyreklamowe.wroclaw.pl/